SDH a JSDH Nová Role
- adresa: Chodovská 264, 362 25 Nová Role
- kategorie JPO: JPO III
- velitel JSDH: Stanislav Hubáček
- počet členů JSDH: 16
- rok založení SDH: 1881
- starosta SDH: Ondřej Horych
- počet členů SDH: 55 (z toho 2 čestní členové)
- kolektiv MH: ano
-
Kontakt:
Do Nové Role jsme přijeli pár minut po jedenácté, hned od Emila ze Staré Role. Už na nás čekal Ondra Horych, starosta SDH, a Standa Hubáček, velitel JSDH, starosta OSH Karlovy Vary a vedoucí aktivu Zasloužilý hasič v Karlovarském kraji. Ihned po přivítání jsme se odebrali do místnosti, kde mají výjezďáci šatnu a menší zázemí. Tam jsme se začali bavit o minulosti zdejšího sboru a postupně jsme přešli až do současné doby. Nejvíce jsme se pak bavili o současnosti požární sportu a mladých hasičů, o tom, jak v posledních letech požární sport upadá z nedostatku volného času členů a podobně. Po této diskusi jsme se přesunuli k prohlídce zbrojnice a techniky. Standa nás provedl garážemi, ukázal nám místní techniku a povyprávěl něco o jejich výjezdech. Poté jsme porovnávali, jako vždy, naše výjezdy a mezitím co Jirka fotil, si Ondra se Standou povídali o současném dění kolem sportu a zavzpomínali na společné známé, kteří už mezi námi nejsou. Poté jsme se rozloučili a odjeli směr Sokolov pro kebab k obědu. Odpoledne nás ještě čekala návštěva v Mírové, ale o té příště.
- Historie
- Současnost
- Technika
Historie sboru
Ze záznamu archivu ve Žluticích se dočteme, že dne 10. srpna 1881 byl založen v malé vesničce Nová Role hasičský sbor, který měl název "Dobrovolný veřejný sbor hasičů v Nové Roli". V té době měla Nová Role 79 domů s 567 obyvateli a v tomtéž roce byla zprovozněna železniční trať Chodov - Nová Role - Nejdek.Z doby prvních let po založení se nezachovaly bohužel žádné podrobnější zprávy. Víme, že od r. 1882 byl součástí hasičské župy Chodov a hasičským inspektorem pro Novou Roli byl Adalbert Baumann. V r. 1893 byl velitelem Anton Schuster a zástupcem Anton Püchner. Ten se po tom v r. 1899 stal velitelem a jeho zástupcem se stal Johan Brandl.
Činnost novorolských hasičů pokračovala bez přerušení i po vyhlášení Československé republiky. V r. 1935 měl sbor 43 aktivních členů a 33 přispěvatelů. Jejich majetek měl hodnotu 6 777 Kč. V německy psané obecní kronice je zapsáno, že v tomto roce měli 2 zásahy u požárů, 4 cvičení a na oslavách obce se účastnili celkem 6x. I hasičský bál uspořádali. V té době měla Nová Role už 1250 obyvatel.
V r. 1936 došlo k vytvoření ustavujícího obecního výboru civilní protivzdušné obrany. Velitelem byl zvolen Čech - přednosta železniční stanice Josef Fronk, který byl přednostou žel. stanice až do r. 1938. Členy protivzdušné obrany byli hasiči Anton Brandl, Johan Singer a Anton Schuster. Když potom ve dnech 1. - 10. října 1938 sudetští Němci obsadili pohraniční území Sudety, tedy i Novou Roli, museli se všichni čeští obyvatelé Nové Role, což bylo 28 rodin, vystěhovat do vnitrozemí.
Po roce 1945 s příchodem nových osídlenců se obnovila činnost sboru. V roce 1946 jako organizace "Svazu československého hasičstva" pod názvem "Sbor dobrovolných hasičů v Nové Roli". Zakládajícími členy byli: J. Šmídl, Fr. Kohoutek, K. Ježek, L. Kopač, J. Kučera, G. Guranič, R. Oulehla, J. Kouba, O. Lavička, F. Chalánek, J. Urbánek, L. Laňka a Machová.
Velitelem se stal Josef Šmídl a byl jím od r. 1946 až do r. 1980 - tedy plných 34 let, přičemž byl v letech 1960 až 1976 předsedou MěNV Nová Role. V roce 1953 byl hasičský sbor přejmenován na organizaci "Československého svazu požární ochrany".
Prvním hasičským "sídlem" byly dvě dřevěné kolny. Vybavení hasičského sboru sestávalo z motorové stříkačky, ruční stříkačky na koňský potah a sušáku na hadice. Postupem času se výstroj i výzbroj modernizovala. V r. 1947 byla zakoupena TATRA PPS - 8, zakoupeny byly i zelené stejnokroje. První výjezd nového stroje byl k požáru skladu Uranových dolů Příbram v Božičanech. Zásluhou rychlé pohotovosti byl požár zlikvidován. Rovněž byly likvidovány požáry lesních porostů a stohů slámy. Byla postupně založena i družstva mladých hasičů, vedených zpočátku p. O. Havlem, později p. Irlbekovou.
Všichni hasiči pracovali na stavbě nové hasičské zbrojnice, a tak v r. 1956 se přestěhovali z dřevěných kůlen do nové zbrojnice. V r. 1961 bylo zakoupeno další vybavení: PPS-8, DS-16 i vůz AERO-150, vysouvací žebřík a v r. 1965 PPS-12 a v r. 1972 cisternový vůz. V létě r. 1961 byl po ohlášení z Nejdku celý hasičský sbor v pohotovosti k přípravě na likvidaci povodně řeky Rolavy. Celý dlouhý den hasiči za pomoci vojáků a obětavých občanů evakuovali obyvatele vesnice a pomáhali zachraňovat dobytek. Další dny pak pomáhali občanům při likvidaci škod v rodinných domcích. Za tento čin bylo sboru uděleno dne 12.12.1961 vyznamenání "Za zásluhy" z ústředí ČSPO. Podobná situace se opakovala v letech 1970 a 1974. Vše pak završil povodeň v r. 1980, kdy přívaly vod podemlely požární zbrojnici a voda s sebou odvalila i část budovy a cisternový vůz ZIL. Hasiči však dlouho netruchlili - bylo rozhodnu to o prozatímní opravě staré zbrojnice a zahájení vybudování nové s cílem dokončit ji v r. 1985.
Stavba byla sice zahájena v r. 1983 v akci Z", ale řádný směr výstavby byl za hájen až v r. 1985, kdy v březnu bylo přikročeno k nutné rekonstrukci základů stavby a do konce r. 1985 se podařilo dobrovolnou brigádnickou prací dokončit hrubou stavbu.
Dne 18. prosince 1987 byla zbrojnice dokončena – celkové náklady činily 1 832 000 Kč, na stavbě bylo odpracováno 27 260 brigádnických hodin, z toho 9 000 hodin zdarma, takže skutečné náklady činily 1 384 000 Kč. Zastavěná plocha činí 330 m², užitná plocha 592 m². V objektu je velký sál, učebna, sklad, garáže, sociální zázemí, kotelna, garáže, byt pro správce (velitele) a velitelské stanoviště. Na stavbě pracovali nejen hasiči, ale také další místní občané - zejména manželé Vovsovi, kteří vedli stavbu až do konečného předání. A dne 19.12.1987 se výroční schůze hasičů konala už v jejich novém domě! V následujících letech se pak dokončovala rozsáhlá výcviková plocha s překážkovou dráhou v hodnotě dalšího půl milionu korun. Je předmětem péče hasičského sboru – každým rokem se upravuje, pečlivě a obětavě se udržuje a stala se místem tradičních podzimních soutěží "O pohár města Nová Role".
Družstva mužů i žen hasičského sboru se v průběhu každého roku zúčastňovala řady soutěží na Karlovarsku a řadu soutěží také novorolští hasiči pořádali. O úspěšné účasti svědčí řada pohárů, kterými je klubovna hasičů vyzdobena. Od počátku se členové hasičského sboru věnovali a dodnes se věnuji i společenskému životu - plesy, oslava dne žen, účast na všech akcích města – to vše neoddělitelně patří k životu novorolského hasiče! V každém roce své činnosti vyjížděli hasiči mnohokráte - likvidovali požáry domů, chat a lesů a to nejen na území Nové Role, ale i mimo – vyjížděli hasit požáry do Nejdku, Děpoltovic, Mariánské, v r. 1996 i do Hájku, kde hořel objekt Benziny, a do dalších míst Karlovarského okresu. Na podzim r. 1998 řeka Rolava sice své koryto neopustila, ale dlouhotrvající deště způsobily, že hráz rybníka nad Novou Rolí neudržela vodu, a ta se valila silničním příkopem a silnicí dolů. Pytle s pískem byly postaveny a svedly vodu do Rolavy. Další pytle s pískem byly postaveny na hrázi řeky Rolavy před kostelem Sv. Michaela tak, aby nebyly zatopeny rodinné domy na pravém břehu Rolavy. Všichni máme v živé paměti dlouhou noc... V posledních deseti letech navázali hasiči kontakty s hasičským sborem v bavorském Unterthürheimu a vzájemně se navštěvují. A po uzavření partnerské smlouvy mezi městem Nová Role a obcí Rittersgrün v sousedním Sasku v květnu 2002 se i spolupráce mezi hasičskými sbory začíná rozvíjet. V r. 2001 uplynulo 120 let od založení Sboru dobrovolných hasičů v Nové Roli. Oslavy vyvrcholily 25. srpna slavnostním průvodem městem a zásahem při simulovaném požáru věžového domu.
V r. 2002 bylo rozšířeno vybavení hasičů o gumový člun a ochrannou hasičskou výstroj pro zásahovou jednotku. V tomtéž roce se novorolští hasiči zúčastnili likvidace povodňových škod v Ústeckém kraji a dokázali tak, že si se všemi živly dokáží poradit.
V roce 2003 jsme zaznamenali 122. výročí Sboru dobrovolných hasičů v Nové Roli. Lidé za ta léta ukázali, že když se sejdou a když vědí, co chtějí a mají vůli dosáhnout, neexistují překážky, které by nedokázali překonat.
Tak jako každoročně i v roce 2003 byla hlavním úkolem údržba techniky a taktické znalosti zásahové jednotky. Každým rokem se zúčastňují velitelé, strojníci a nositelé dýchací techniky pravidelných školení, které pořádá Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje. Cílem těchto školení je prohlubování znalostí a dovedností v požárním oboru.
Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel předal jednotce SDH Pamětní list jako oceněni za mimořádnou obětavost při pomoci obyvatelům středních a severních Čech při katastrofálních záplavách v srpnu roku 2002.
Na Výroční valné hromadě poděkoval starosta města Nové Role p. Hetman za pomoc při likvidaci následků povodní v roce 2002 v Lovosicích a blízkém okolí, kde byla nasazena naše jednotka ve složení: velitel Hubáček Stanislav, Cupal Pavel, Volf Rostislav a Lubomír Ohnutek. Byly předány medaile za věrnost 10 let pí. Raacové a Martinu Pobišovi. Stužka za 20 let byla předána p. Vladimiru Ohnutkovi. V témže roce byly zprovozněny webové stránky a zajištěn přístup k internetu, který byl hrazen ze zdrojů SDH.
Setkání regionu EUREGIA EGRENSIS V rámci programu Phare se uskutečnila 13. 9. 2003 soutěž požárních družstev u příležitosti 710 let od založení obce Nová Role. Této soutěže se zúčastnily nejen sbory dobrovolných hasičů okolních obcí, ale i ze saské obce Rittersgrun a bavorské obce Unterthürheim. Naši němečtí kamarádi z těchto obcí dosáhli vynikajících časových výsledků i když se u nich tyto soutěže nepořádají.
Výsledky soutěže - muži
1. Jáchymov
2. Kyselka
3. NOVÁ ROLE
11. Unterthurheim
12. Rittersgrün
Výsledky soutěže - ženy
6. Nová Role
V roce 2004 bylo uděleno čestné členství ve Sboru dobrovolných hasičů v Nové Roli paní Olze Zámostné. V témže roce byla provedena oprava cisternové stříkačky CAS 25 RTHP, kterou provedli členové sboru vlastními silami. Zakoupením nových zásahových obleků a dalšího vybavení se zvýšila bezpečnost zasahujících hasičů.
Důležitým krokem byla také obnova smlouvy mezi městem Nová Role a SDH Nová Role. Celkově se v roce 2004 jednotka SDH zúčastnila 17 zásahů.
Na VVH v r. 2005 předal člen výkonného výboru ústředí hasičů Čech Moravy a Slezska p. Mužík SDH v Nové Roli čestný prapor a stuhu k 130. výročí zal. 1. hasičského sboru v českých zemích. 2. 4. 2005 byl velitel SDH v Nové Roli zvolen starostou okresního sdružení hasičů ČMS. Panu M. Cháberovi a panu S. Hubáčkovi byl udělen řád svatého Floriána.
Rok 2006 znamenal další zásadní vývoj ve vybavení vozidel. Ty byly vybaveny radiostanicemi pro spojení s krajským operačním a informačním střediskem. Naše členka Kateřina Horychová vybojovala v soutěži dorostenců 1. místo a tím i možnost postupu na republikové kolo.
V roce 2007 se zásahová jednotka zúčastnila 24 zásahů z toho u 16 požárů. V zásahové jednotce bylo zařazeno 13 mužů.
Nová dohoda mezi městem a SDH vznikla v roce 2008. V tomto roce se také zúčastnili naši členové republikového kola v požárním spor v Turnově, kde Kateřina Horychová dosáhla na 24. místo a Petr Kus na 35. místo.
V roce 2008 bylo vyhlášeno výběrové řízení na novou cisternovou automobilovou stříkačku. Vozidlo Renault bylo pořízeno z dotaci, kterou poskytl stát ve výši 2,5 mil., Karlovarský kraj 1 mil. a město N. Role 1,5 mil. Kč. Celkové bylo vozidlo pořizeno za 4,7 mil. Kč.
Slavnostní akt předání a vysvěcení vozidla byl proveden o Michalské pouti dne 19. 9. 2009.
Páter Mgr. František Kišš požehnal čestnému praporu i novému cisternovému hasičskému vozu. Následně předal starosta města p. Václav Heřman symbolicky klíče od vozidla veliteli SDH Nová Role panu Hubáčkovi do užívání s přáním, aby nové vozidlo zasahovalo co nejméně.
V roce 2010 se členové účastnili několika akcí k nimž patří jako každoročně stavění a kácení májky, oslavy dětského dne, zúčastnili se několika soutěží v požárním sportu a v neposlední řadě školení příslušníků zásahové jednotky. 19. 6. 2010 proběhla návštěva v partnerské obci Rittersgrün. V srpnu roku 2011 oslavil sbor 130 let od svého založení, v roce 2021 jsme pak oslavili 140 let sboru.
zdroj: almanach ke 130. výročí založení SDH
Současnost
V současné době je velitelem JSDH Standa Hubáček, který je zároveň vedoucím aktivu Zasloužilý hasič v Karlovarském kraji. V jednotce má 16 členů, kteří jsou připraveni 24 hodin denně vyjet ku pomoci druhým. Jednotka spadá do kategorie JPO III a není předurčena na žádné mimořádné události. Jezdí však na zásahy snad všech druhů, od technických pomocí, pátrací akcí až po požáry. Jednotka má k dispozici dvě CAS (Škoda RT a Renault Midlum) a dvě DA (Avia A31 a Ford Tranzit).Starostou SDH je Ondra Horych, který slouží jako profesionální hasič na Karlovarské stanici. Ve sboru má 55 členů, z toho dva čestné a dva zasloužilé hasiče. Jedním je Standa Hubáček, druhým pak František Schlosser, který titul převzal na konci října v CHH v Přibyslavi. Dalším významným členem SDH je Dominik Svoboda. Dominik je mladý, nadějný sportovec, který se kromě hasičského sportu věnuje také atletice. A to je vidět na výsledcích v požárním sportu, kdy se účastnil i MČR v požárním sportu dorostenců. I Dominik převzal v Přibyslavi ocenění, a to medaili Za záchranu života. Byl nominován za záchranu dívky, pod kterou se prolomil led a pro niž bez zaváhání skočil do studené vody.
Ve sboru fungují i mladí hasiči pod vedením Aničky Kopetzké, kteří se účastní závodů Krajské ligy mládeže i celostátní hry Plamen. Stejně tak funguje tým dospělých, mužů i žen, který se účastní také krajských závodů již po mnoho let. Avšak jak řekl Ondra Horych, a my s ním souhlasíme, je stále méně času na trénování, a to z pracovních i rodinných důvodů. Z toho důvodů je stále pořádáno méně a méně soutěží a účastní se stále méně týmů.